سلامت روان

سلامت روان

سلامت روانTel:88-0000-0000

چگونگي صحبت با كودكان 3

در دو مقاله قبلي اين سايت در مورد چگونگي درست صحبت كردن با كودكان صحبت كرديم، در ادامه در اين مقاله نيز 5 نكته ديگر در رابطه با گفتگوي درست با كودكان و تعامل مناسب آورده شده است:

با ما همراه باشيد، مقالات مرتبط در زير آمده اند:

چگونگي صحبت با كودكان ۱

چگونگي صحبت با كودكان ۲

  رفتارهاي خوب را مدلسازي كرده و انتظار آن را داشته باشيد- رفتارهاي خوب در خانه يا هر جاي ديگري نبايستي اختياري باشند. اگر شما رفتارهاي خوب براي كودكان خود و هر فرد ديگري مدلسازي كنيد، آنها خواهند ديد كه رفتارهاي خوب مورد انتظار بوده و در يك سطح مداوم به نمايش گذاشته مي شوند. با آموزش گفتن موارد پايه اي مانند “لطفا” و “متشكرم” به كودكان خود قبل از اينكه بتوانند صحبت كنند، شروع كنيد. كودكان مستحق همان تقدير و احترامي هستند كه بزرگسالان با يكديگر به كار مي برند. آنها اغلب گفتار و رفتار والدين خود و پرستارهاي خود را تقليد خواهند كرد. به كودكان خود “لطفا” و “متشكرم” و “خواهش مي كنم” بگوييد همان گونه كه به هر فرد ديگري اينها را مي گوييد.
مهربان اما قاطع باشيد- اگر شما تصميم خود را در رابطه با موضوعي گرفته ايد، به آن بچسبيد. مطمئن شويد كه شما و شريكتان در رابطه با آن موضوع اشتراك نظر داريد و بر تصميم خود متحد باقي بمانيد. ممكن است كه كودكان آن تصميم را در همان لحظه دوست نداشته باشند، اما خواهند دانشت كه تصميم به قوت خود باقي خواهد ماند و ديگر با هيچ يك از شما در رابطه با تغيير آن اصرار نمي كند و يا هيچ كدام از والدين را عليه ديگري تحريك بازي نمي دهد. درخواست هاي خود را مهم جلوه دهيد و همانگونه صحبت كنيد كه منظورتان را مي رساند. درخواست با يك تن صداي نا مطمئن به كودكتان اين احساس را مي دهد كه شما كاري نداريد كه آيا درخواست شما را دنبال مي كند يا نه.
سوالات با انتهاي باز بپرسيد- اگر مي خواهيد كودكتان كمي بيشتر فكر كند و ذهنش را كمي بازتر كند، نياز است تا سوالاتي با انتهاي باز از آنها بپرسيد. سوالاتي كه با جواب هاي ساده ي “بله” و يا “نخير” نتوانند پاسخ داده شوند. اين سوالات ترغيب كننده گفتن بيشتر هستند، تا كودك عقايد و احساسات خود را به اشتراك بگذارد. به عنوان مثال، به جاي پرسيدن “آيا مهماني پيتر امروز خوش گذشت؟” به ايده هاي آنها پاسخ دهيد تا نشان دهيد كه شما به آنچه آنها قرار است بگويند علاقه مند هستيد و برايتان مهم هستند. به عنوان مثال “واقعا؟”، ” ميفهمم”، “در مورد…” و “جالب است”.
بررسي كنيد كه آيا كودكتان حرفهايتان را متوجه مي شود يا نه- اگر متوجه شديد كه از كودكتان پاسخي براي درخواست هايتان دريافت نمي كنيد و يا بخاطر دستوراتتان و يا مكالماتتان سر در گم شده اند، به ياد داشته باشيد كه درك آنها را قبل از پرداختن به موضوع بعدي را چك كنيد. از آنها بخواهيد هر آنچه گفته ايد را تكرار كنند. اگر نتوانستند شما خواهيد دانست كه مكالماتتان براي درك آنها بسيار طولاني و يا بسيار پيچيده است. سعي كنيد تا از انتخاب هايتان از لغات را با جملات ساده تر و كوتاه تر جايگزين كنيد.
آنچه كه مي خواهيد را با پيام هاي “من” توضيح دهيد- زماني كه از كودكتان مي خواهيد كاري را انجام دهد، در صورتي كه آنچه كه از آنها مي خواهيد را در قالب افكار و احساساتي با ارسال “پيام هاي من” توضيح دهيد، پاسخ بهتري دريافت خواهيد كرد. اين بسيار موثر تر استفاده از دستورات يا ارسال “پيام هاي تو” است. اين به كودك شما اين اجازه را مي دهد كه بداند كه رفتارش چه احساسي را به شما منتقل مي كند. كودكان گاهي اهميت نمي دهند كه رفتارشان چه تاثيري بر ديگران مي گذارد. با استفاده از اين استراتژي، اين به آنها كمك مي كند تا توجه بيشتري به اقداماتشان نشان دهند و مسئوليت بيشتري براي تغيير رفتارشان به آنها مي دهد. به عنوان مثال “من از تو مي خواهم كه به اينجا بيايي لطفا” بجاي “بيا اينجا” يا “من از تو ميخواهم كه به اليور هم نوبت بدهي” بجاي ” به اليور هم نوبت انجام بده” اين يك رويكرد نرم تر است و كودكاني كه تمايل به “لطفا” شنيدن دارند، به اين نوع از گفتار پاسخ بهتري نشان مي دهند. توصيف احساسات همچنين به كودكان كمك مي كند تا ببينند چرا بايستي اطاعت كنند. به عنوان مثال، “وقتي از مامان دور مي شوي، تو فروشگاه مي دوي و من نگران ميشم چون ممكنه گم بشي” از لغات “زماني كه تو … احساس مي كنم…. چون كه ….” استفاده كنيد.

 

منبع :چگونگي صحبت با كودكان 3- روانشناسي كودك

ادامهـ مطلبـ
| ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۵:۵۷:۳۶ | نگار
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 9
بازديد ديروز : 8
بازديد كل : 236

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان