سلامت روان

سلامت روان

سلامت روانTel:88-0000-0000

دكتر بازي و بلوغ زودرس در كودكان

به عنوان والد شايد تاكنون در تربيت فرزندتان با مسائلي مواجه شده ايد كه تا حدودي سردرگم كننده و مبهم هستند.

فرزندتان بزرگ مي شود و به موازات تغييرات سني، سوالات جديدي از شما مي پرسد. پرسش هايي كه در بسياري از مواقع پاسخي براي آن ها نداريد.

در برخي موارد كودكان آغاز كننده ي بازي هايي هستند كه ممكن است نگران كننده باشند.

او ممكن است دور از چشم شما و در اتاقي ديگر به اندام هاي جنسي اش دست بزند، با كودكي از جنس مخالف خود بازي دكتر بازي را ره بيندازد،.

در مقابل جمع لخت شود و بازي هايي از اين قبيل كه ممكن است شما آن ها را هنجار شكنانه و يا زشت بدانيد.

به عنوان يك والد ضروري است تا آگهي هاي تان در مورد تمايلات جنسي كودك و مراحل رشد جنسي كودكان را ارتقا دهيد.

در اين صورت خواهيد توانست در وضعيت هاي مبهم و يا نگران كننده بهتر عمل كنيد.

آيا كودكان تمايلات جنسي دارند؟
سال هاي زيادي وجود تمايلات جنسي در كودكان انكار مي شد چرا كه كودكان رفتارهايي از قبيل هم آغوشي و ارضا شدن نشان نمي دهند.

بر اين اساس تصور غالب آن بود كه كودكان فاقد احساسات جنسي هستند.

اما اگر با ديدگاهي وسيع تر به مساله نگاه كنيم، مسائل جنسي حيطه ي وسيع تري را در برگرفته و مواردي مثل نگاه كردن به بدن يكديگر، لمس كردن، دست زدن به آلت تناسلي خود يا ديگران، ، بوسيدن يكديگر و دكتر بازي را شامل مي شوند.

لازم است بدانيد تمامي اين رفتارها مي توانند منجر به ايجاد هيجاناتي در دستگاه تناسلي شوند و كودكان نيز مي توانند تمامي اين رفتارها را داشته و دچار هيجانات جنسي شوند.


آيا هيجانات جنسي كودكان و بزرگسالان از يك جنس هستند؟
كودكان در بازه ي سني قبل از بلوغ از ارتباط بين رفتار جنسي و ارضاي جنسي بي اطلاع اند. به عبارت ديگر رفتارهاي جنسي در كودكان به قصد ارضاي جنسي انجام نمي شود.

ممكن است بپرسيد اگر كودكان قصد تقليد از بزرگسالان و تجربه ي هيجانات جنسي آن ها را ندارند پس به چه دليل به اندام هاي تناسلي خود و ديگران دست مي زنند؟

دكتر بازي مي كنند و يا بازي هاي جنسي راه مي اندازند؟

بر اساس پژوهش هاي حوزه ي تربيت جنسي كودك، كودكان رفتارهاي ذكر شده را با هدف اكتشاف تن خود و در ادامه اكتشاف تن فردي ديگر انجام مي دهند.

تمايل به كشف كردن، كشش هاي جسماني و هيجاني دركودكان پديد مي آورد كه با هيجانات بازي هاي ديگر مثل قايم باشك متفاوت هستند.

اما نمي توان گفت كودكان به دنبال لذت طلبي جنسي هتند چرا كه تا قبل از سيدن به سن بلوغ، ارتباط بين رفتار جنسي و ارضا شدن براي آن ها نامفهوم است.

تا بدين جاي بحث مي توان گفت، كودكان نيز مانند بزرگسالان به رفتارهاي جنسي دست مي زنند اما رفتارها در آنان بخشي از مراحل رشد جنسي آن ها ست كه با هدف اكتشاف تن انجام مي شود.

كودكم براي اولين بار به آلت جنسي خود دست زده!!
وقتي كودك براي اولين بار، آلت جنسي خود را لمس مي كند، ممكن است والدينش را با دشواري هاي مواجه كند و يا سوالاتي را به ذهن تان بياورد.

آيا بايد اين عادت را در فرزندم عوض كنم؟ چرا بچه ي من بي ادب شده؟ آيا اين رفتار براي فرزندم خطري دارد؟ از اين رفتار رد شوم يا با آن برخورد كنم؟

در مقابل طيف وسيعي از سوالات ايجاد شده در اين خصوص بايد گفت، چگونگي واكنش شما به اين مساله تا حدود زيادي وابسته به سبك تربيت شخصي خود شماست.

نكته ي اساسي آن است كه وقتي كودك از لمس آلت تنالسي خود احساس خوبي به دست مي آورد.

احساسي كه نه تنها بد نيست بلكه نشان دهنده ي رشد جنسي اوست، از انجام هرگونه رفتار بازدارنده پرهيز كنيد.

رفتار بازدارنده ي والدين به منظور ترك اين عادت در كودك، مي تواند در او احساس تقصير ايجاد كند. در حاي كه كودك اين كار را با هدف اكتشاف تن خود انجام داده است.

اين احساس تقصير مي تواند تا سنين بزرگسالي نيز در فرد باقي بماند به نحوي كه  دست زدن به آلت تناسلي همواره احساس ناخوشايند گناه را در فرد زنده كند و رفتارهاي جنسي او را مختل كند.

جديدترين روش هاي روانشناسي كودك
رفتارهاي جنسي كودك در سنين مختلف
همان طور كه كودك در مراحل مختلف رشدي از جهات جسمي، عاطفي، اجتماعي و شناختي متحول مي شود، رشد جنسي نيز براي او اتفاق مي افتد و داراي مراحل مخصوص به خود است كه در ادامه به توضيح آن ها خواهيم پرداخت.

تولد تا دوسالگي: كودكان تازه متولد شده تا سن دوسالگي به تدريج مي توانند به اندام هاي خود دست بزنند و از اين كار احساس لذت كنند.
 در اين بازه سني زبان باز نكردن كودك و فعاليت هاي حركتي كم در او باعث مي  شود تا والدين با چالش هاي جنسي زيادي مواجه نشوند.

آنچه در اين زمان اهميت دارد، نوازش و تامين به موقع و مداوم نيازهاي جسمي و رواني كودك است كه بر رشد جنسي او تاثير خواهد گذاشت.

دو تا  چهار سالگي، دوره ي چالش و اكتشاف
در اين سن كودك سوالات زيادي در مورد نحوه ي تشخيص دختر يا پسر بودن مي پرسند.

آن ها به دنبال تكميل درك خود از جنسيت هستند و بخش اصلي هويت جنسي آن ها نيز در همين زمان شكل خواهد گرفت.

دقيقا در همين سن است كه كودك تان بازي هاي جنسي، جلب توجه به اندام خود و ديگران را آغاز مي كند و براي شما نگراني هايي ايجاد مي كند.

چالش برانگيز تر آن كه به دليل رشد زبان، به زبان آوردن كلمات زشت نيز شروع مي شود و ممكن است كودك بدون توجه به حضور ديگران، در مراسم، مهماني، مركز خريد و يا هر جاي ديگر كلمات زشت و ركيك را به راحتي به زبان آورد.

دليل به زبان آوردن حرف هاي ركيك و زشت توسط كودك چيست؟
در اين موقعيت، ممكن است عوامل مختلفي را بررسي كنيد، از اطرافيان بخواهيد تا در حضور كودك حرف نامناسبي نزنند و به اشكال مختلف سعي در كنترل محيط داشته باشيد.

اما چرا اين راهكارها معمولا اثربخشي چنداني نخواهد داشت؟

كودكان در اين مرحله به دليل روند تكامل زباني، متوجه مي شوند كه هر كلمه و عبارت، اثري دارد. مثلا اگر درخواست نوشيدني كني، آن را دريافت مي كني و يا اگر كسي را صدا بزني او مي آيد.

بدين ترتيب كودكان در مي باند كه بيان هر كلمه، با واكنشي در اطرافيان همراه است و كم كم متوجه مي شوند كه وقتي كلمات ويژه اي را به كار مي برند، در بزرگتر ها شوكي ايجاد مي كنند.

به اين ترتيب به زبان آوردن كلمات زشت آغاز مي شود كه براي بسياري از كودكان بازي جالبي است.

به نظر مي رسد كودكان با به زبان آوردن كلمات زشت، قصد دارند بزرگترها را تحريك كرده و شاهد واكنش آن ها باشند.

منبع :دكتر بازي و بلوغ زودرس در كودكان- روانشناسي كودك

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۱:۲۹:۵۰ | نگار
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

جستجوگر


درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 13
بازديد ديروز : 8
بازديد كل : 240

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان